تنها مرکز انحصاری دوره های کارشناسی ارشد فراگیر
معرفی رشته مدیریت بازرگانی

 رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در 6 گرایش ارائه گردیده است:

۱) بازرگانی بین الملل

زمینه کاری ارشد مدیریت بازرگانی بین الملل هم اینه که بیاد نیازای بقیه کشورا رو بسنجه و با استفاده از نقاط قوت تولید و مزیتای رقابتی کشور و شرکت خودش اون نیازهارو تامین کنه. مدیر بازرگانی بین الملل باید با کشورایی که فرهنگ، اقوام و رسوم و زبان مختلف دارن در ارتباط باشه. بنابراین یکی از مهم ترین مهارتایی که باید داشته باشه، بلد بودن زبانه. در کنار این حتما باید آشنایی خوبی با تفاوتای فرهنگی و اجتماعی داشته باشه و روابط عمومی بالا هم میتونه خیلی جاها به کمکش بیاد.

۲) بازاریابی

هر محصولی که تولید می شود نیاز دارد تا فروخته شود و مورد استفاده قرار گیرد. فروش محصول به تولید کنندگان و کارخانه ها کمک می کند تا بتوانند در آمد خود و مجموعه را افزایش دهند. تلاش برای پیدا کردن بازار و معادله کالا را بازاریابی گویند. در مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی به تلاش می شود تا بازار شناخته شود، مشکلات اقتصادی در نظر گرفته شود و بهترین بازار فروش شناخته شود.

۳) بازرگانی داخلی

ارشد مدیریت بازرگانی زیرگرایش بازرگانی داخلی، به صورت محدود در چند دانشگاه کشور پذیرش دانشجو داره و به طور کلی از نظر واحدهای درسی تو 8 واحد تخصصی با بقیه زیرگرایش های مدیریت بازرگانی متفاوته.

 فارغ التحصیلان این رشته در مورد مجموعه قوانین و شرایط بازرگانی در داخل کشور آشنایی پیدا میکنن و میتونن توی سازمان های بازرگانی مشغول به کار بشن.

۴) کارآفرینی

در رشته کارآفرینی تلاش می شود تا مدیرانی خلاق و کارآفرین پرورش یابند. بتوانند کار و اقتصاد را رشد دهند. افرادی که مایل به تحصیل در گرایش کارآفرینی هستند باید از مهارت مذاکره، روابط عمومی خوب، بازاریابی، رهبری و تصمیم گیری برخوردار باشند.

۵) مدیریت استراتژیک

جایگاه مدیر استراتژیک و مدیریت استراتژیک در سازمان رو میشه از اسمش هم حدس زد که کارشون چیدن استراتژیه. یعنی یه مدیر استراتژیک باید بتونه با توجه به اهداف کلی سازمان، چشم انداز سازمان رو تعیین و نقاط قوت و ضعف اون رو شناسایی کنه. همچنین برای بهبود سازمان دائما، در حال ارزیابی محیط داخلی و خارجی باشه. به طور کلی فردی که به عنوان مدیر استراتژیک در یک سازمان استخدام می شه باید بتونه یه مسیر هدفمند برای سازمان مشخص کنه. برای رسیدن به اهداف سازمان، مدیر استراتژیک باید یه سری مهارتا مثل ذهن خلاق، توانایی تجزیه و تحلیل بالا، دورنگر بودن، کلی نگر بودن و... رو داشته باشه.

۶) تجارت الکترونیکی

ارشد مدیریت بازرگانی تجارت الکترونیک به دلیل رشد چشمگیر فناوری توی سالهای اخیر و گرایش جامعه به سمت فناوری و آی تی، بازار کار خوب و رو به رشدی داره.

 امروزه کمتر کسی هست که نقش انواع فناوری رو تو زندگی انکار کنه و همه ی اقشار مردم دارن سعی میکنن به نوعی خودشون رو با این تغییرات هماهنگ کنن که عقب نمونن!

سازمانا و شرکتای مختلف هم از این قاعده مستثنی نیستن و برای اینکه بتونن توی عصر ارتباطات به فروش و در واقع بقای خودشون ادامه بدن باید از مزیتای این پیشرفت فناوری استفاده کنن. به نوعی میشه گفت اگه یه سازمان یا شرکت بخواد کارشو از بستر فضای مجازی دنبال کنه، از تجارت الکترونیک استفاده میکنه. یعنی تجارت الکترونیک به کار گیری و مطالعه نحوه به کارگیری ابزار آی تی در زمینه مارکتینگه.

 

whatsapp