تنها مرکز انحصاری دوره های کارشناسی ارشد فراگیر
معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات

معرفی رشته فناوری اطلاعات (IT)

همان طور که به‌وسیله انجمن فناوری اطلاعات آمریکا (ITAA‎) تعریف شده‌است، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار رایانه می‌پردازد.

 

به طور کوتاه، فناوری اطلا عا ت با مسائلی مانند استفاده از رایانه‌ها و نرم‌افزار سروکار دارد تا از این طریق تبدیل، ذخیره، حفاظت، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و ایمن انجام پذیرد. 

دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، هرچند در موارد زیادی نیز با هم اشتراک دارند. به طور خلاصه اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است و این یعنی فناوری اطلاعات (IT) بسیار از علم رایانه وسیع‌تر (و پیچیده تر) است. این اصطلاح در دهه ۱۹۹۰ جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به کلیه فناوری هایی اشاره دارد که در پنج حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد دارند.

اخیرا تغییر اندکی در این عبارت داده می‌شود تا این اصطلاح به طور روشن دایره ارتباطات مخابراتی را نیز شامل گردد. بنابراین عده‌ای بیشتر مایلند تا عبارت «فناوری اطلاعات و ارتباطات» (فاوا) (Information and Communications Technology) یا به اختصار ICT را به کار برند.

کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات یک رشته میان رشته‌ای بین کامپیوتر و برق(شاخه مخابرات) است که در آن مباحث مربوط به تولید، پردازش، حفظ و عرضه اطلاعات به حوزه کامپیوتر و مباحث مدیریت اطلاعات و فرآیندهای آن به حوزه برق (مخابرات) مربوط می شود.

رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود. مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. مهم‌ترین توانمندی دانش‌آموختگان رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات ، استفاده صحیح و بهره‌برداری به‌موقع از اطلاعات است.

بازارکار، وضعیت استخدام و آینده شغلی کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات (IT) :

بازارکار و آینده شغلی رشته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات در قالب مشاغل مرتبط با این رشته معرفی شده اند. برای اطلاع از توضیحات کامل مربوط به هر شغل می توانید روی آنها کلیک کنید.


مشاغل زیر به طور مستقیم به رشنه کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات ارتباط دارد و دانش آموختگان در صورت فعالیت در این مشاغل بیشترین ارتباط را بین رشته تحصیلی و شغل خود برقرار خواهند کرد :

 • کارشناس استقرار نرم افزار
 •    ب رنامه نویس
 •   مدیر وب سایت (وبمستر)
 • کارشناس پایگاه داده
 • طراح وب
 • پژوهشگر علوم کامپیوتر
 • کارشناس / مدیر شبکه  
 • کارشناس امنیت اطلاعات
 • تحلیلگر و طراح نرم افزار
 • کارشناس پشتیبانی نرم افزار
 •   استاد دانشگاه
whatsapp